Wskaźnik rotacji zapasów w magazynie

0
25075
Obrazek i odnośnik Opis obrazka

Wskaźnik rotacji zapasów w dniach jest jednym z podstawowych wskaźników stosowanych w logistyce a dokładniej w gospodarce zapasami. Służy on przedsiębiorstwu do określenia liczby dni  potrzebnych na uzupełnienie zapasu. Wskazuje on również przeciętną ilość dni, jaka upływa od wprowadzenia zapasu do magazynu aż do momentu wydania towaru. Wskaźnik sprawdzi się jeśli mamy do czynienia ze stałym popytem, oraz jeżeli nie wystąpią zbyt duże wahania popytu. Trudno jest określić optymalny wskaźnik rotacji zapasów, ponieważ każda branża jest inna. Każde przedsiębiorstwo powinno dążyć do minimalizacji zapasów. 

PRZYKŁAD PRAKTYCZNY

Oblicz wskaźnik rotacji zapasów w dniach za okres 90 dni wiedząc że wartość średniego zapasu w tym okresie była równa 18 000 zł natomiast wartość zrealizowanych wydań z magazynu wynosiła 27 000 zł.

Rozwiązanie krok po kroku:

Wiemy że wartość zrealizowanych wydań z magazynu wynosiła 27 000 zł w ciągu 90 dni aby obliczyć wskaźnik rotacji musimy ustalić na samym początku dzienną wielkość wydań.

  1. Dzienna wielkość wydań.

27 000 zł : 90 dni = 300 zł

3. Następnie obliczamy wskaźnik rotacji.

18 000 zł (średnia wielkość zapasu ) : 300 zł (dzienna wielkość wydań) = 60 dni

Wskaźnik rotacji zapasu w dniach wynosi 60 dni

Na podstawie powyższych danych wiemy że jeżeli sprzedaż będzie kształtowała się cały czas na podobnym poziomie to posiadany zapas wystarczy nam na 60 dni.

REKLAMA Obrazek i odnośnik Opis obrazka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj