Opłata recyklingowa w praktyce

0
5678
opłata recyklingowa
opłata recyklingowa
Obrazek i odnośnik Opis obrazka

Na podstawie poniższych danych sporządź:

– Kosztorys opłat produkcyjnych z tytułu niewykonania obowiązku recyklingu odpadów opakowaniowych powstałych z poszczególnych typów opakowań

– Kosztorys opłat produktowych z tytułu niewykonania obowiązku odzysku odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań oraz z tytułu niewykonania obowiązku recyklingu w odniesieniu do sumy wszystkich opakowań.

 Ewidencja opakowań i odpadów opakowaniowych w Przedsiębiorstwie Handlowym „Forno-Kutno” w 2018 r.

Wymagany poziom odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych w roku 2018 r.

Szczegółowe stawki opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań w roku 2018 r.

Ocenie podlegać będą 2 rezultaty:

– kosztorys opłat produktowych z tytułu niewykonania obowiązku recyklingu odpadów opakowaniowych powstałych z poszczególnych typów opakowań,

–   kosztorys opłat produktowych z tytułu niewykonania obowiązku odzysku odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań oraz z tytułu niewykonania obowiązku recyklingu w odniesieniu do sumy wszystkich opakowań.

Objaśnienia:

M1 – zostało przepisane z tabelki pierwszej, ponieważ masa wprowadzonych do obrotu opakowań z tworzyw sztucznych wynosi 500 kg

Prec1 – wynosi 23,5% ponieważ w tabelce drugiej poziom recyklingu w % wynosi 23,5% dla tworzyw sztucznych.

Mrec-tw.sztuczne – również zostało przepisane ponieważ masa poddana recyklingowi wynosi 100 kg , można to wyczytać z tabeli pierwszej.

OR – osiągnięty poziom recyklingu odpadów został obliczany w następujący sposób. Mrec-tw.sztucznych – 100kg : M1-500 kg * 100% = 20%

SO1 – przepisuje się z tabelki numer 3

Aby uzyskać OPrec1 należy podstawić dane które mamy pod ten wzór, powinno nam wyjść 43,75 zł 

Dla odpadów opakowaniowych z papieru i tektury oraz odpadow opakowaniowych z drewna – trzeba zrobić analogicznie jak powyżej. Nie będę już tego opisywał krok po kroku tylko zamieszczę rozwiązanie.

Pozostał nam jeszcze do wypełnienia kosztorys opłat produktowych z tytułu niewykonania obowiązku odzysku odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań oraz z tytułu niewykonania obowiązku recyklingu w odniesieniu do sumy wszystkich opakowań.

Objaśnienia:

Uważam że ta ostatnia tabela nie wymaga dodatkowych objaśnień ponieważ większość danych zostało przepisanych z poprzednich tabelek. W załączniku zamieszczam 2 zadania do przećwiczenia oraz plik excelowski który po wpisaniu danych sam nam dokona obliczeń.

POBIERZ

RECYKLING KALKULATOR EXCEL

RECYKLING ZESTAW 1

RECYKLING ZESTAW 2

 

 

REKLAMA Obrazek i odnośnik Opis obrazka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj