PERT – PRZYKŁAD PRAKTYCZNY KROK PO KROKU

0
7624
Obrazek i odnośnik Opis obrazka

Jako przykład wybrałem budowę domu jednorodzinnego. Cały proces będzie składał się z 25 zadań. Ułożyłem je w sposób chronologiczny. Założyłem czas najbardziej optymistyczny.

KROK PIERWSZY

Uważam że na samym początku należy się zastanowić nad wszystkimi zadaniami jakie wystąpią w danym projekcie.  Powinniśmy już najlepiej na początku określić czas trwania poszczególnych prac – uwzględniając przy tym rodzaj prac, ilość, liczbę dostępnego personelu oraz sprzęt.

LP. ZADANIE CZAS TRWANIA – ILOŚĆ DNI
1 ZADANIE 1 ROBOTY ZIEMNE 7 DNI
2 ZADANIE 2  WYKONANIE PODEJŚĆ KANALIZACYJNYCH 3 DNI
3 ZADANIE 3  WYLEWANIE FUNDAMENTÓW 7 DNI
4 ZADANIE 4  WYTYCZANIE OSI BUDYNKU 1 DZIEŃ
5 ZADANIE 5 PRACE MURARSKIE 9 DNI
6 ZADANIE 6 WYKONANIE STROPU 8 DNI
7 ZADANIE 7  MONTAŻ KONSTRUKCJI DACHOWEJ (WIĘŹBA) 3 DNI
8 ZADANIE  8 WYKONANIE POKRYCIA 5 DNI
9 ZADANIE  9 WSTAWIANIE OKIEN i DRZWI 2 DNI
10 ZADANIE 10 OCIEPLENIE BUDYNKU (ELEWACJA) 5 DNI
11 ZADANIE 11 ELEKTRYKA – WLZ (PRZYŁĄCZE) 2 DNI
12 ZADANIE 12 GAZ – PRZYŁĄCZE 2 DNI
13 ZADANIE 13 ROZPROWADZENIE INSTAL, ELEKTR. 2 DNI
14 ZADANIE 14 TYNKI WEWNĘTRZNE 5 DNI
15 ZADANIE 15 INSTALACJA POD WYLEWKĄ 6 DNI
16 ZADANIE 16 WYLEWKA POSADZKI 4 DNI
17 ZADANIE 17 ŚCIANKI DZIAŁOWE/SUFITY PODWIESZANE 10 DNI
18 ZADANIE 18  SCHODY DREWNIANE 3 DNI
19 ZADANIE 19 PRACE HYDRAULICZNE (GRZEJNIKI, PIECE, WODOMIERZE) 3 DNI
20 ZADANIE 20  PRACE ELEKTRYCZNE (MONTAŻ OSPRZĘTU, ROZDZIELNIE) 1 DZIEŃ
21 ZADANIE 21 UPORZĄDKOWANIE TERENU 2 DNI
22 ZADANIE 22  WYKONANIA TARASU 2 DNI
23 ZADANIE 23 UŁOŻENIE TRAWNIKA 2 DNI
24 ZADANIE 24 OGRODZENIE 2 DNI
25 ZADANIE 25  WYKONANIE PODJAZDÓW 2 DNI

 

KROK DRUGI

W momencie gdy mamy ułożone zadania w sposób chronologiczny to możemy w chwili obecnej zastanowić się, które  pracę będą mogły być wykonywane jednocześnie. To nam bardzo ułatwi projektowanie diagramu. Ja już wcześniej sobie to przemyślałem.  Zanim do tego przejdę chciałbym jeszcze omówić jak będzie wyglądała  pojedyncza macierz. Skupiłem się tutaj na 3 górnych kwadracikach.

PERT

W dniu rozpoczęcia zadania – wpisujemy po prostu dzień rozpoczęcia, następnie w okienku czas  trwania zadania wpisujemy ilość dni przewidzianych na dane zadanie, na samym końcu wpisujemy dzień zakończenia. W praktyce dzień zakończenia jest równy sumie dnia rozpoczęcia i czasu trwania. 

KROK TRZECI

Teraz przejdę do narysowaniu diagramu i do wypełnienia trzech górnych okienek.

Objaśnienia. 

Przyjąłem że projekt zaczyna się od dnia pierwszego i że w chwili obecnej nie zostały wykonane jeszcze żadne prace.  W zadaniu numer 1 wpisałem że zadanie zostało rozpoczęte w dniu 0 (ta metoda jest trochę prostsza). Następnie w drugiej kratce uzupełniłem ilość dni, która została określona w kroku numer jeden(tabela). W trzeciej kratce wpisałem dzień zakończenia zadania, który był równy sumie dnia rozpoczęcia i czasu trwania zadanie numer jeden. W zadaniu numer dwa, dzień  rozpoczęcia był równy dniowi zakończenie zadania nr 1, czyli w naszym przypadku siódmy dzień. W momencie zakończenia zadania numer 7 pojawiła się nowa sytuacja, gdzie w jednym momencie ma być realizowanych aż siedem zadań, w takich sytuacjach przyjmuje się taki sam dzień rozpoczęcia dla wszystkich zadań, który powinien być równy końcowi zadania poprzedzającego, w naszym przypadku zadanie 7  zakończyło się w 38 dniu.  

KROK CZWARTY

 

 

Teraz chciałbym wytłumacz w jaki sposób należy obliczać rezerwy czasowe.  Należy zacząć od ostatniego zadania, w naszym przypadku jest to zadanie 25. Przepisujemy cyfrę 77 na dół, ponieważ w 77 dniu zakończyło się nasze zadanie, następnie odejmuje czas trwania wykonania zadania, czyli w naszym przypadku 2 dni  i wychodzi nam 75 dzień . W kolejnych przypadkach robimy podobnie, tylko nie przepisujemy już tej cyfry z góry jak na samym początku to robiliśmy, lecz bierzemy dzień rozpoczęcia zadania zakończonego. Ścieżka krytyczna została zaznaczona na czerwono, należy zauważyć że występuje wszędzie tam  gdzie nie mamy żadnych rezerw czasowych, w praktyce oznacza to że wszelkie opóźnienia spowodują opóźnienie zakończenia projektu.

W  chwili obecnej firmy korzystają ze specjalistycznego oprogramowania do zarządzania projektami typu MS PROJECT.

REKLAMA Obrazek i odnośnik Opis obrazka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj