Jakiś czas temu spotkałem się z bardzo ciekawym modelem dotyczącym komunikacji międzyludzkiej, która w moim ocenie jest bardzo ważna zarówno w życiu prywatnym jak i w biznesie. W związku z tym chciałbym Państwu opowiedzieć o modelu komunikacji Fridermana Schulza Von Tuna, zwanym również komunikacyjnymi uszami Fridermana Schulza Von Tuna.
Jak zapewne każdy z Państwa wie, każda nasza wypowiedź ma jakiś cel i niesie za sobą jakąś informację oraz skutek, sposób w jaki mówi i słowa jakich używamy mają duży wpływ na to jak jesteśmy odbierani przez społeczeństwo. Umiejętność prawidłowej komunikacji, jest niezwykle cenna i istotna, możemy być wybitnymi specjalistami jednak bez dobrze rozwiniętych umiejętności miękkich, trudno będzie nam osiągnąć sukces. Ważna jest świadomość oraz własna praca nad rozwojem tych kompetencji.
Według obserwacji profesora Fridermana możemy wyróżnić cztery płaszczyzny wypowiedzi:
- rzeczową
- apelową
- ujawniającą siebie
- relacyjną
Można powiedzieć że słuchamy nie dwoma a czworgiem uszów, dlaczego tak uważam dowiecie się Państwo w dalszej części artykułu. Każda nasza wypowiedź ma jakiś cel, mówiąc coś: często ujawniamy swoje intencję, motywację etc. Bardzo często nie jesteśmy świadomi błędów jakie popełniamy w codziennej komunikacji. Dziwimy się dlaczego mając dobre intencje, zostajemy niezrozumiani, dlaczego nie potrafimy się dogadać z kontrahentem, klientem, nauczycielem, partnerem etc. Uważam że powodem jest brak umiejętności słuchania oraz umiejętności wypracowania kompromisu jak i również błędy w przekazie komunikatów. Nie zamierzam Państwa uczyć w jaki sposób należy manipulować drugim człowiekiem, jakich technik powinniśmy używać aby stać się bardziej skutecznym w osiąganiu swoich celów, ponieważ osobiście nie jestem zwolennikiem takich metod.
Teraz przejdę do omówienia poszczególnych płaszczyzn wypowiedzi o których wspomniałem na początku:
- RZECZOWA – swoją wypowiedź opieramy na faktach, przy tego rodzaju wypowiedzi jesteśmy bardzo konkretni, istotne jest aby nasza wypowiedź była prawdziwa, przydatna oraz kompletna. Przykład: „W miesiącu grudniu sprzedałem 40 mieszkań w bloku C.” Zazwyczaj mężczyźni są bardziej konkretni i rzeczowi niż kobiety, choć nie jest to regułą .
- APELOWA – tutaj skupiamy się na jakimś celu. Chcemy kogoś do czegoś nakłonić. Przykład takiej wypowiedzi: Rozlicz delegację pracownicze chociaż raz w terminie. Podpisz umowę w dniu dzisiejszym. Powinniśmy formułować nasze apele w sposób otwarty, np. Czy mógłbyś rozliczyć delegacje w dniu dzisiejszym? Czy mógłbyś dzisiaj podpisać umowę ? To w jaki sposób mówimy jest bardzo istotne.
- UJAWNIANIA SIEBIE – mówiąc o czymś ujawniamy siebie, świadomie bądź nieświadomie. Nie raz robimy to wprost, gdy stosujemy np. komunikat – ja, lub nie wprost. Odbiorca słuchający naszych wypowiedzi „czyta między wierszami”, jest wstanie wychwycić nasze intencje, system wartości oraz motywację.
- RELACYJNA – płaszczyzna relacji, jak sama nazwa wskazuję dotyczy poziomu relacji. Jak traktuje drugiego człowieka ? W jaki sposób nawiązuje kontakt z rozmówcą ? Jak rozmówca czuje się w moim towarzystwie.
To by było na tyle jeżeli chodzi o poziomy wypowiedzi, mam nadzieje że wszystko jest dla Państwa zrozumiałe, teraz możemy przejść do kwestii słuchaniu i odbioru komunikatów. Chciałbym wyjaśnić to posługując się dwoma przykładami:
Sytuacja nr 1
Żona mówi do męża: „Kochanie za dużo pracujesz” Co słyszy mąż? Uszy:
-rzeczowe- stwierdzenie faktu – za dużo pracuje
-relacyjne – martwi się o mnie, boi się że nadmiar pracy wpłynie źle na moje zdrowie
-ujawniania siebie –potrzebę troski o mnie
-apelacyjne – chciałaby abym pracował mniej
Sytuacja nr 2
Żona i mąż leżą razem w łóżku. Żona próbuje męża przytulić a On odpowiada „Kochanie jestem śpiący” Co słyszy żona ? Uszy:
-rzeczowe- stwierdzenie faktu – mąż jest śpiący,
-relacyjne – już mu się nie podobam lub już mnie nie kocha,
-ujawniania siebie – nie mam ochoty na kontakt fizyczny, nie czuję się najlepiej
-apelacyjne –chce iść spać!
Należy zwrócić uwagę na fakt, iż każdy człowiek jest inny, zazwyczaj u każdego z nas, jedno z czterech „uszu” jest bardziej rozwinięte. Bywa również tak, że jesteśmy częściowo głusi, i odbieramy rzeczywistość w sposób zniekształcony, ponieważ nie potrafimy słuchać. Ważna jest świadomość oraz rozwój kompetencji w tym zakresie, abyśmy rozwijali wszystkie 4 rodzaje uszu na płaszczyźnie słuchania oraz wypowiedzi. Rozwój tych kompetencji sprawi że będziemy potrafili lepiej się komunikować w życiu prywatnym oraz w biznesie.