Dobrze wiemy że aby klient był zadowolony z naszej usługi bądź produktu sprzedawany produkt musi spełniać określane wymagania:
Właściwa obsługa klienta opiera się na zasadzie 7 W:
- właściwy produkt,
- właściwa ilość,
- właściwa jakość,
- właściwe miejsce,
- właściwy czas,
- właściwy klient,
- właściwa cena,
Każda firma sprzedająca wyroby gotowe musi zwracać uwagę na koszty co za tym idzie również i na zapasy, wysoki poziom zapasów w przedsiębiorstwie generuje duże koszty. Nikt z nas robiąc zakupy w sklepie nie lubi czekać, wszystko chcemy na już i na teraz. Patrząc od strony przedsiębiorcy prognozowanie popytu jest nie lada wyzwaniem. W dniu dzisiejszym chciałbym Wam opowiedzieć trochę o logistycznej obsłudze klienta. W obecnym artykule chciałbym Was zapoznać z dwoma wskaźnikami stosowanymi w logistyce SIR oraz POP.
Zacznę od wskaźnika POP
Dzięki wskaźnikowi POP możemy określić prawdopodobieństwo nie wystąpienia braku w zapasie w danym cyklu uzupełniania.
WZÓR
ld – liczba dostaw w rozpatrywanym okresie
ldn – liczna dostaw gdzie wystąpił brak w zapasie
Załóżmy że wskaźnik POP wynosi 90 %
Oznacza to że 10 na 100 dostaw będzie niezrealizowanych w całości.
PRZYKŁAD PRAKTYCZNY
W ciągu roku otrzymujemy 10 dostaw towarów od zaprzyjaźnionego producenta. Jeżeli jego wskaźnik POP wynosi 90% to oznacza że jedna dostawa w ciągu roku zostanie niezrealizowana w całości.
Teraz chciałbym przejść do wskaźnika SIR.
Wskaźnik SIR służy do obliczenia poziomu obsługi klienta rozumianego jako stopień ilościowej realizacji zamówienia. Przed przejściem do zadania praktycznego postaram się w sposób zrozumiały wyjaśnić Państwu czym jest wskaźnik SIR.
WDśr – średnia wielkość dostawy
nb – liczba braków w jednej dostawie
PRZYKŁAD PRAKTYCZNY
Pan Jakub Zazdrosny prowadzi sklep z rowerami jego wskaźnik SIR jest równy 90 % oznacza to że w danym cyklu uzupełniania zapasu zostanie zrealizowane 90% popytu. W praktyce oznacza to że jeśli popyt w danym cyklu wynosił np. 20 sztuk rowerów to z zapasu zostało wydane 18 sztuk jednostek.