1. Model wahadłowy – polega na tym że środek transportu kursuje pomiędzy punktem załadunku a wyładunku,wykorzystywany w modelu wahadłowym jest jeden środek transportu (ciągnik siodłowy + naczepa). Przykładem takiego rodzaju transportu może być transport kruszywa z rampy kolejowej do punktu rozładunku.
MODEL WAHADŁOWY
2. Model wahadłowy ciągły – jest bardzo podobny do transportu wahadłowego, z tą różnicą że tutaj wykorzystuje się 3 naczepy. Kierowca pobiera pełną naczepę, zawozi ją do miejsca docelowego, tam ją wyczepia, następnie zabiera pustą. Z pustą naczepą jedzie do miejsca załadunku, gdzie znów ją wyczepia i zostawia do załadunku, a podczepia już wcześniej załadowaną, i wraca z powrotem do punktu rozładunku.
MODEL WAHADŁOWY CIĄGŁY
3. Model promienisty – charakteryzuje się tym że mamy do czynienia z jednym miejscem załadunku i z kilkoma miejscami rozładunku. Kierowca pobiera towar z miejsca załadunku rozładowuje towar u klienta, następnie wraca z powrotem do miejsca załadunku , gdzie po raz kolejny dokonywany jest załadunek i rusza dalej do innego kontrahenta, gdzie później również dokonuje wyładunku.
MODEL PROMIENISTY
4. Model obwodowy – Polega na tym, że kierowca pobierając towar dostarcza go do kilku odbiorców bez ponownego załadunku. Ten model jest charakterystyczny dla firm kurierskich.
MODEL OBWODOWY
5. Model sztafetowy- Jest stosowany w momencie gdy załadowany towar posiada kilka punktów rozładunku w znacznej odległości od siebie. Ciągnik siodłowy z naczepą pobiera towar, następnie transportuje go do miejsca przeładunku, skąd mniejsze samochody (najczęściej busy) zabierają swoją część towarów i wiozą do konkretnych odbiorców.
MODEL SZTAFETOWY
*3 zdjęcia pochodzą z testów egzaminacyjnych z OKE, model wahadłowy ciągły – mojego autorstwa