Klasyfikacja XYZ/ABC

0
12034
KLASYFIKACJA-XYZ
KLASYFIKACJA-XYZ
Obrazek i odnośnik Opis obrazka

Klasyfikacja XYZ – polega na podziale zapasów według regularności ich zużycia na trzy grupy.

Grupa X – zasoby należący do tej grupy są w sposób regularny zużywane, popyt jest przewidywalny i stały. W przypadku tej grupy towarów nie ma konieczności utrzymywania dużej ilości zapasów.

Grupa Y – zasoby  należące do grupy Y są w sposób zróżnicowany zużywane. Popyt jest średnio przewidywalny w przeciwieństwie do grupy X. Do grupy Y należą zazwyczaj zapasy zużywane sezonowo. W przypadku tej grupy należy utrzymywać dużą ilość zapasów.

Grupa Z – zasoby należące do tej grupy są w sposób nieregularny zużywane. Trudno jest przewidzieć wielkość zużycia w danym okresie, co powoduje że  wszelkiego rodzaju prognozy się nie sprawdzają. Należy utrzymać duży poziom zapasów jeśli chodzi o tą grupę. 

 

Grupa AX – zasoby należące do tej grupy generują dużą wartość obrotu. Popyt jest przewidywalny i stały.Występują stosunkowo niewielkie błędy prognoz.

Grupa BX – zasoby należące do tej grupy generują średnią wartość obrotu. Popyt jest przewidywalny i stały. Występują stosunkowo niewielkie błędy prognoz.

Grupa CX – zasoby należące do tej grupy generują  małą wartość obrotu. Popyt jest przewidywalny i stały. Występują stosunkowo niewielkie błędy prognoz.

 

Grupa AY – zasoby należące do tej grupy generują dużą wartość obrotu. Zużycie jest mniejsze niż w grupie X oraz mniej równomierne, występują również stosunkowo większe błędy prognoz w porównaniu do grupy X.

Grupa BY – zasoby należące do tej grupy generują średnią wartość obrotu. Zużycie jest mniejsze niż w grupie X oraz mniej równomierne, występują również stosunkowo większe błędy prognoz w porównaniu do grupy X.

Grupa CY – zasoby należące do tej grupy generują małą wartość obrotu. Zużycie jest mniejsze niż w grupie X oraz mniej równomierne, występują również stosunkowo większe błędy prognoz w porównaniu do grupy X.

 

Grupa AZ – zasoby należące do tej grupy generują wysoką wartość obrotu oraz niewielkie ilościowe zużycie. Występują duże błędy prognoz oraz duża niepewność co do wielkości popytu.

Grupa BZ – zasoby należące do tej grupy generują średnią wartość obrotu oraz niewielkie ilościowe zużycie. Występują duże błędy prognoz oraz duża niepewność co do wielkości popytu.

Grupa CZ – zasoby należące do tej grupy generują wysoką wartość obrotu oraz niewielkie ilościowe zużycie. Występują duże błędy prognoz oraz duża niepewność co do wielkości popytu

REKLAMA Obrazek i odnośnik Opis obrazka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj