KLASYFIKACJA-XYZ
KLASYFIKACJA-XYZ

Klasyfikacja XYZ – polega na podziale zapasów według regularności ich zużycia na trzy grupy.

Grupa X – zasoby należący do tej grupy są w sposób regularny zużywane, popyt jest przewidywalny i stały. W przypadku tej grupy towarów nie ma konieczności utrzymywania dużej ilości zapasów.

Grupa Y – zasoby  należące do grupy Y są w sposób zróżnicowany zużywane. Popyt jest średnio przewidywalny w przeciwieństwie do grupy X. Do grupy Y należą zazwyczaj zapasy zużywane sezonowo. W przypadku tej grupy należy utrzymywać dużą ilość zapasów.

Grupa Z – zasoby należące do tej grupy są w sposób nieregularny zużywane. Trudno jest przewidzieć wielkość zużycia w danym okresie, co powoduje że  wszelkiego rodzaju prognozy się nie sprawdzają. Należy utrzymać duży poziom zapasów jeśli chodzi o tą grupę. 

 

Grupa AX – zasoby należące do tej grupy generują dużą wartość obrotu. Popyt jest przewidywalny i stały.Występują stosunkowo niewielkie błędy prognoz.

Grupa BX – zasoby należące do tej grupy generują średnią wartość obrotu. Popyt jest przewidywalny i stały. Występują stosunkowo niewielkie błędy prognoz.

Grupa CX – zasoby należące do tej grupy generują  małą wartość obrotu. Popyt jest przewidywalny i stały. Występują stosunkowo niewielkie błędy prognoz.

 

Grupa AY – zasoby należące do tej grupy generują dużą wartość obrotu. Zużycie jest mniejsze niż w grupie X oraz mniej równomierne, występują również stosunkowo większe błędy prognoz w porównaniu do grupy X.

Grupa BY – zasoby należące do tej grupy generują średnią wartość obrotu. Zużycie jest mniejsze niż w grupie X oraz mniej równomierne, występują również stosunkowo większe błędy prognoz w porównaniu do grupy X.

Grupa CY – zasoby należące do tej grupy generują małą wartość obrotu. Zużycie jest mniejsze niż w grupie X oraz mniej równomierne, występują również stosunkowo większe błędy prognoz w porównaniu do grupy X.

 

Grupa AZ – zasoby należące do tej grupy generują wysoką wartość obrotu oraz niewielkie ilościowe zużycie. Występują duże błędy prognoz oraz duża niepewność co do wielkości popytu.

Grupa BZ – zasoby należące do tej grupy generują średnią wartość obrotu oraz niewielkie ilościowe zużycie. Występują duże błędy prognoz oraz duża niepewność co do wielkości popytu.

Grupa CZ – zasoby należące do tej grupy generują wysoką wartość obrotu oraz niewielkie ilościowe zużycie. Występują duże błędy prognoz oraz duża niepewność co do wielkości popytu

REKLAMA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj