KAŻDY Z TRZECH UKŁADÓW TECHNOLOGICZNYCH MAGAZYNÓW MA SWOJE WADY I ZALETY. WYBÓR NAJBARDZIEJ OPTYMALNEGO ROZWIĄZANIA ZALEŻY OD RODZAJU I SPECYFIKI DZIAŁALNOŚCI PRZEDSIĘBIORSTWA.
Układ przelotowy.
Zaletą układu przelotowego jest rozdzielenie dych dwóch stref, jak możemy zauważyć na powyższym rysunku kierunek przepływu towaru jest bardzo uporządkowany nie ma możliwości omyłkowego wydania przyjętego towaru ze względu na to że strefy przyjęć i wydań znajduję się po przeciwnych stronach. Główną wadą układu przelotowego jest strata dużej ilości przestrzeni, która mogłaby być wykorzystana do składowania towarów. Dodatkowo zasoby ludzkie, sprzęt oraz stanowiska przeładunkowe są mniej efektywnie wykorzystywane w odróżnieniu do układu workowego.
Układ kątowy.
Układ kątowy jest bardzo podobny do przelotowego jeśli chodzi o wady i zalety, ze względu na to że w tym przypadku mamy do czynienia z rozdzieleniem strefy przyjęć i wydań w podobny sposób.
Układ workowy z oddzielną strefą przyjęć i wydań.
Układ workowy ze wspólną strefą przyjęć i wydań.
Układ workowy w efektywny sposób wykorzystuje stanowiska przeładunkowe oraz sprzęt do załadunku i wyładunku co ma wpływ na koszty. W bardziej efektywny sposób wykorzystana jest również przestrzeń magazynowa. Strefa przyjęć i wydań zajmuje o wiele mniej miejsca niż w przypadku układu przelotowego i kątowego, dużym minusem układu workowego jest możliwość popełniania błędów z powodu bezpośredniego sąsiedztwa strefy przyjęć i wydań. Duży ruch wózków widłowych oraz ich liczba w jednym miejscu ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo.
dzieki