System 5S

0
139
5s
5s

System 5S – jest to system który wywodzi się z filozofii japońskiej jest jednym z podstawowych narzędzi Lean Management oraz Lean Manufacturing. System ten składa się z 5 prostych zasad które usprawniają organizację procesów w organizacji oraz wpływają pozytywnie na stabilność tych procesów. System ten jest jednym z pierwszych i początkowych narzędzi wprowadzanych w  firmach produkcyjnych i  usługowych stanowi podstawę do dalszego działania KAIZEN.

System 5 s składa się z 5 elementów które pokrótce postaram się opisać.

1. S – Sortowanie (jap. Seiri)

2. S – Systematyka (jap. Seiton)

3. S – Sprzątanie (jap. Seiso)

4. S – Standaryzacja (jap. Seiketsu)

5. S – Samodyscyplina (jap. Shitsuke)

1. S – Sortowanie – jest pierwszym etapem systemu 5S polega na usunięciu ze stanowiska pracy wszystkich zbędnych przedmiotów. Zbędność przedmiotów ocenia się na podstawie częstotliwości użytkowania. Jeśli na naszym stanowisku pracy znajdują się przedmioty które nie będą użytkowane w ciągu najbliższych 30 dni możemy uznać je za zbędne.

2. S – Systematyka – jest drugim etapem systemu 5S. Etap ten polega na wyznaczeniu miejsca dla każdego narzędzia oraz części które mają być dostępne na danym stanowisku pracy. Narzędzia która są najczęściej wykorzystywane powinny być najłatwiej dostępne najlepiej znajdować się w zasięgu ręki pracownika.

3. S – Sprzątanie – jest trzecim etapem systemu 5S. Etap ten polega na sprzątaniu, eliminacji kurzu, brudu wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń ze stanowiska pracy.

4. SStandaryzacja –  jest czwartym etapem systemu 5S. Etap ten polega na utrzymaniu porządku oraz schludności na stanowisku pracy oraz w jego otoczeniu.

5. S – Samodyscyplina – jest ostatnim etapem systemu 5S. Etap ten polega na wyrobieniu sobie nawyku do przestrzegania powyższych zasad.

Korzyści z wdrożenia systemu 5S

– wzrost ergonomii stanowiska pracy

– eliminacja zbędnych ruchów ( szukanie )

– wzrost stabilności procesów zachodzących na stanowisku pracy

– wzrost efektywności

– poprawa bezpieczeństwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here